Zorla evlendiriliyorum! Ne yapmalıyım?

Babanız, abiniz, aileniz bile olsa, hiç kimsenin sizi zorla evlendirme hakkı yoktur. Aileniz evlenmeniz için size baskı yapıyor, evlenmezseniz sizi ekonomik olarak sıkıştıracaklarını söylüyor olabilirler. İstemediğiniz bir kişiyle asla baskı sonucu evlenmemelisiniz. Zorla evlendirilmeye çalışan kişileri kanunlar korur. Kadınları istediği lişilerle evlenme hakkına sahiptir, ve bu bireysel bir karardır.

Zorla evlilik nedir?

Zorla evlilik, bireyin aile üyeleri tarafından tehdit ve şiddet yoluyla evlenmeye ikna edilmesidir. Bu düzenlenmiş, yani ayarlanmış evlilikten çok farklıdır, çünkü evlenecek kişi hayır diyemeyecek bir haldedir. Şiddet görüyordur ve baskı altındadır.

Zorla evlendiriliyorsanız, polise ihbarda bulunabilirsiniz:

Dini nikah yasal olarak geçerli değildir!

Unutmayın ki dini nikah, kanunlar önünde geçerli değildir. Dini nikah kıyılmış olması sizin resmi olarak evlendiğiniz anlamına gelmez.

Başlık parası verilmiş olsa bile, evliliği reddedebilirsiniz. Hiçbir durum, sizi evlenmek zorunda bırakmaz.

Zorla evlendiyseniz, cinsel birleşmeyi reddedin.

Zorla evlendirilmiş olsanız bile, evlendiğiniz kişiye hayır deme hakkına sahipsiniz. Eğer zor kullanarak cinsel birleşme yaşanırsa, bu tecavüzdür, ve karşıdaki kişiyle nikahlı olmanız bu durumu asla değiştirmez. Cinsel birleşme tamamen sizin özgürlüğünüzdedir.

5 yıl içinde evliliğin feshi için dava açabilirsiniz.

Zorla evlendirildiğinizi söyleyerek, evlilik tarihinden sonraki 5 yıl içinde dava açabilirsiniz. Bu evliliğin feshedilmesini sağlar.

Şikayetler:
Şiddet midir? Evet
Suç mudur? Bazı durumlarda suç sayılabilir.
Şiddet kategorisi Akraba

Benzer şikayetler:

  • Zorla evlendiriliyorum! Ne yapmalıyım?
  • Erkek kardeşim beni dövüyor, dövebilir mi?
  • Kaynanam hep ev işi yaptırıyor, yapmazsam bağırıyor.