Cinsel yönelimimi aileme söylemekle tehdit ediyor. Ne yapmalıyım?

Beraber olduğunuz kişi de dahil olmak üzere, hiç kimse özel hayatınıza ilişkin paylaşılmasını istemediğiniz bir sırrınızı, ailenize dahi olsa paylaşamaz. Sizi böyle bir şeyi paylaşmakla tehdit edemez, bu konuda şantaj uygulayamaz. Bu bir suçtur. Bu kapsamda uygulanan tehdit ve şantaj suçunun cezası 6 ay ila 3 yıl arasındadır.

Bilmelisiniz ki, eşcinsellik utanılacak ya da ayıplanacak bir durum ya da hastalık değildir. Eşcinsellik Türkiye’de suç değildir. Cinsel yöneliminiz, özel hayatınız kapsamında kanunen korunmaktadır.

Böyle bir durumla karşılaştıysanız, Savcılığa gidip suç duyurusunda bulunun. Bu durumda, şikayetinizin gizleneceğinden emin olabilirsiniz. Ayrıca, cinsel yöneliminize ilişkin bu ve buna benzer sorunlarınız için 0850 888 5428 numaralı telefondan SPOD Dayanışma Hattını arayabilir, profesyonel destek isteyebilirsiniz.  

Şikayetler: Gay olduğumu aileme söylemekle tehdit ediyor, gay olduğum için tehdit ediliyorum, lezbiyen olduğunu söylerim diyor, gay olduğunu söylerim diyor, gay oldugumu aileme söyliyecekmiş
Şiddet midir? Evet
Suç mudur? Evet
Şiddet kategorisi Cinsel Eğilim Temelli

Benzer şikayetler:

  • Cinsel yönelimimi aileme söylemekle tehdit ediyor. Ne yapmalıyım?
  • Ailem eşcinsel olduğumu öğrendi, beni evlenmeye zorluyor. Ne yapmalıyım?